Sprawdź, kiedy buty dziecięce powinny być profilowane
Pierwsze kroki dziecka to zazwyczaj czas, kiedy rodzice zaczynają zastanawiać się nad tym, jakie obuwie i kiedy dokładnie warto zakupić. Jeśli maluszek rozpoczyna naukę chodzenia latem, nie ma problemu, bowiem w pierwszych tygodniach, kiedy samodzielnie pokonywany dystans się wydłuża – można pozwolić maluszkowi na spacerowanie boso lub w skarpetkach. Jednak jeżeli dziecko uczy się chodzić w nieco chłodniejszej części roku – obuwie może okazać się świetnym nabytkiem zdecydowanie wcześniej.
Jak wybrać dziecięce buciki?
Dziecięce obuwie powinno być jak najlepiej dopasowane do małych stópek. Dawniej przyjmowało się, że małe nóżki rosną szybko, a co za tym idzie – nasi rodzice i dziadkowie kupowali dzieciom znacznie za duże buty. To nie najlepsze rozwiązanie, które stanowi bardzo prostą drogę do wystąpienia różnego rodzaju kłopotów i was postawy u dziecka.
Dobrze dobrane obuwie powinno zapewniać nie więcej niż 1-1,2 cm wolnej przestrzeni, co można w dość łatwy sposób zmierzyć, wyjmując wkładkę z buta i ustawiając na niej maluszka. Dodatkowo, warto sprawdzić, czy buty dla dzieci, które chcemy kupić, zapewniają maluchowi dość przestrzeni w paluszkach. Większość modeli dziecięcego obuwia jest produkowana tak, by ilość miejsca w przedniej części stopy była jak największa, jednak nie zaszkodzi upewnić się, przykładając nóżkę malucha do buta.
Kiedy buciki powinny być profilowane?
Na przestrzeni lat pojawiła się także teoria, jakoby dziecięce obuwie powinno być profilowane. Tymczasem pogląd ten nie jest do końca zgodny z prawdą: podczas gdy rzeczywiście, profilowane buty dla dzieci mogą być odpowiednim wyborem w niektórych przypadkach, z pewnością nie należy stosować ich profilaktycznie.
Dziecięce buty profilowane powstały z myślą o tych maluchach, u których występują różnego rodzaju wady postawy i są przeznaczone do ich korygowania w bezpieczny dla dziecka, a zarazem efektywny sposób. Profilowane obuwie, obok ćwiczeń korekcyjnych, stanowi jedną ze skuteczniejszych metod niwelowania nieprawidłowej postawy.
Jednak profilowana wkładka w bucikach zdrowego dziecka może poczynić więcej szkody niż pożytku. Dlatego też nigdy nie należy kupować obuwia z profilowanymi wkładkami, gdy nie ma ku temu medycznych wskazań, przekazanych przez specjalistę: pediatrę, ortopedę lub fizjoterapeutę.
Idealnie dobrane buty dla dzieci – jak je znaleźć?
Dobrze dobrane buciki dziecięce powinny posiadać miękką, zginającą się w około 1/3 długości podeszwę, dużo miejsca dla paluszków, a także – w miarę możliwości – dobrze, jeśli kończą się one przed kostką. Jeśli jednak buty muszą sięgać okolicy kostki (np. w przypadku dziecięcego obuwia zimowego) – warto zwrócić uwagę na to, czy górna część cholewki była miękka i możliwie elastyczna – tak, by umożliwić wciąż rozwijającym się stópkom optymalną pracę.
Jak widać, wybór bucików dla dziecka nie jest aż tak skomplikowany, jakby się mogło wydawać. Pamiętajmy, że w tym zakresie zalecenia lekarskie są naprawdę istotne: jeżeli specjalista mówi, że wskazany jest zakup butów profilowanych – to takie nabądźmy. Jeżeli jednak nie ma takiej konieczności – wybierzmy zwykłe buty.